Sveikatos naujienos: savaitės inovacijų penketukas

savaites-naujienos

Kiekvieną savaitę Manodaktaras.lt pateikia neįtikėtinų sveikatos industrijos idėjų ir išradimų, reformuojančių sveikatos industriją, penketuką. Šios savaitės sveikatos naujienos: nuo terapijos, galinčios padėti susigrąžinti klausą, iki kojinės, prižiūrinčios naujagimį jam miegant.  .

 

Deguonies rutuliukai, matuojantys auglių gydymo efektyvumą

Augliai, skirtingai nei sveiki audiniai, dažniausiai nesivysto gerai, kai aplink juos gausu deguonies, tačiau klesti, kai jis yra jo trūkumas. Gebėjimas išmatuoti deguonies koncentraciją kraujyje aplink auglį, gali suteikti informacijos, kaip gerai vykdoma terapija veikia jį – auglys auga, ar miršta bei kuris būdas yra efektyviausias jo naikinimui.

JAV mokslininkai pranešė apie naujus įšvirkščiamus deguonies kamuoliukus, kurie gali savaitėms įsitvirtinti kūne ir būti „nuskaitomi“ atlikus magnetinį rezonansą. Deguonies kamuoliukai yra pagaminti iš dviejų rūšių silikono. Viena iš jų suteikia struktūrinį vientisumą, kita, absorbuodama  deguonies molekules, pakeičia kamuoliuke esančių protonų sukimąsi. Šie pasikeitimai gali būti aptinkami atlikus magnetinį rezonansą ir nurodyti, kokia yra deguonies koncentracija aplink pasiskirsčiusius po kraują rutuliukus.

Lokalizuota genų terapija gali padėti susigrąžinti prarastą klausą

Australijos mokslininkai sukūrė būdą, kaip perkelti genų terapiją į vidinės ausies dalis. Bandymas, atliktas jūrų kiaulytei, padėjo jai užsiauginti girdimuosius nervus.

Mokslininkai, implantuodami specialų audinį į vidinės ausies dalį, sugebėjo perduoti elektrinius impulsus į aplinkui esančias ląsteles ir atlikti lokalizuotą genų terapija. Gydymas padėjo ląstelėms pradėti gaminti proteiną neurotrofiną, kuris skatina girdimųjų nervų galūnių atsinaujinimą. Ši procedūra gali padėti išgrįsti kelią žmonėms, siekiantiems susigrąžinti klausą ir galimai ateityje panaikinti klausos aparatų poreikį.

Dirbtinė žmogaus oda gali padėti pakeisti eksperimentams naudojamus gyvūnus

Komanda, vadovaujama Londono King‘s koledžo, išaugino sluoksnį kūno odos iš žmogaus kamieninių ląstelių. Ir anksčiau yra pavykę iš jų sukurti odą, tačiau mokslininkai teigia, kad ši – daug tikresnė, kadangi yra pralaidi.

Išorinis odos sluoksnis, epidermis, aprūpina odą apsauginiu barjeru, kuris stabdo ją nuo išsausėjimo bei saugo nuo mikrobų. Jis biopsijos būdu yra gaminamas jau keletą metų, tačiau naujausi tyrimai žengia žingsnį pirmyn.

Londone atlikto tyrimo metu buvo naudojamos perprogramuotos odos ląstelės, kurios leido pagaminti neribotą kiekį pagrindinių odos ląstelių, randamų epidermyje. Ląstelė buvo auginamos mažos drėgnumo aplinkoje, kuri padėjo sukurti panašų tikrai odai barjerą.

Sukurta oda gali tapti alternatyva gyvūnams, išbandant įvairius vaistus bei kosmetiką.

„Išmanioji kojinė“ palengvins miegančių naujagimių priežiūrą 

Įrenginys kūdikiams Owlet, sulaukė net 1,85 milijono JAV dolerių paramos iš įvairių investorių. Gausybės susidomėjimo sulaukęs įrenginys, siūlo sveikatą matuojančios kojines kūdikiams, kurios per Bluetooth 4.0 sistemą susijungia su jų tėvų išmaniaisiais telefonais.

„Išmaniąją kojine“ apaunami kūdikiai, kai šie miega. Ji seka  širdies dūžius, kūno temperatūrą, matuoja deguonies koncentraciją bei įrašinėja miego statistiką. Visa tai yra perkeliama į tėvų naudojamą mobiliąją aplikaciją, arba gali būti prieinama internetu kompiuteryje.

„Išmanioji kojinė“ yra įkraunama ir siunčia įspėjamuosius signalus į tėvų telefoną, kai pradeda išsikrauti. Ji taip pat gali siųsti apsivertimo įspėjimo signalą tėvams, bijantiems, kad jų kūdikis gali apsiversti ant skrandžio, kas gali sutrukdyti normalų jo kvėpavimą. Tol, kol aplikacija įjungta telefono antrajame plane, tol tėvai gauna šiuos įspėjamuosius signalus.

Siūloma sukurti lengvai nuimamą, mažiau diskomforto sukeliantį įtvarą

Įprastiniai gipsai dažnai kelia niežulį, įgauna nemalonų kvapą ir kitus nemalonius pojūčius. Taip pat įtvarai yra sunkūs, nevėdinami,  oda po jais negauna nei oro nei saulės, o nenaudojami raumenys silpnėja ir menkėja. Pramoninis dizaineris Deniz Karasahin pasiūlė sukurti kvėpuojančius ir lengvai plaunamus įtvarus, naudojant 3D spausdintuvą.

Įtvarai būtų kuriami naudojant 3D technologiją pagal pacientų skenografiją ir gaminami iš plastiko su jį palaikančiomis metalinėmis detalėmis. Prireikus, gipsas galėtų būti lengvai nuimamas.  Įtvaras galėtų būti integruojamas kartu supulsuojančia ultragarsine stimuliacija – terapija, kuri gali būti efektyvi skatinant tam tikrų kaulų struktūrų gijimą.

 

ManoDaktaras.lt

Lengvai ir greitai išsirinkite sau specialistą!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


aštuoni × = 72

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>